WIELKOPOLSKI KONKURS CHÓRÓW SZKOLNYCH 22-11-2014

22 listopada 2014 r. w auli poznańskiej Akademii Muzycznej odbył się V Wielkopolski Konkurs Chórów Szkolnych „Śpiewająca Wielkopolska”. Po raz pierwszy w konkursie udział wziął chór „Viva la Musica” ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kórniku. Do konkursu przystąpiło 11 chórów z całej Wielkopolski. Zespoły wykonywały pieśni okolicznościowe i ludowe, w tym jeden utwór musiał być wykonany a cappella.

Chór „Viva la Musica” zaśpiewał trzy utwory: „Czerwone jabłuszko” w opracowaniu Oskara Kolberga, „Polonez”- melodię ludową i „Wokół wszystko gra”.

W jury zasiedli wykładowcy poznańskiej Akademii Muzycznej: prof. Przemysław Pałka, prof.dr hab.Magdalena Wdowicka-Mackiewicz i prof. dr Leon Zaborowski. Jurorzy podkreślali wysoki poziom tegorocznej edycji konkursu.

Kórnicki chór prezentuje coraz wyższy poziom, co potwierdził w sobotnie przedpołudnie podczas występów, zdobywając Brązowy Dyplom. Oprócz dyplomu zespół otrzymał nagrody rzeczowe-instrumenty muzyczne i słodycze.

Wielkopolski Konkurs Chórów „Śpiewająca Wielkopolska” odbywa się w ramach ogólnopolskiego programu rozwoju chórów szkolnych „Śpiewająca Polska”. Uczestnictwo w programie wpływa mobilizująco na chórzystów, a udział w cyklicznych przeglądach i konkursach pozwala na konfrontację z innymi zespołami. Dzięki udziałowi w programie chóry stale podnoszą swój poziom artystyczny, poszerzają repertuar i świetnie reprezentują swoje szkoły. Dyrygenci mają możliwość podnoszenia swoich kwalifikacji podczas warsztatów i konferencji dla dyrygentów chórów. Tegoroczna edycja programu „Śpiewająca Polska” właśnie dobiegła końca, ale liczymy, że od nowego roku będziemy kontynuować przygodę ze śpiewaniem w ramach programu.

Lidia Jakubowska