Witamy na stronie naszej szkoły!

„STÓŁ, PIĘKNIE NAKRYTY”

Czy pięknie nakryty stół jest wymysłem ery nowożytnej? Nic, bardziej mylnego. Na zajęciach świetlicowych zapoznaliśmy się krótka historią obyczajów ucztowania. Zależnie od epok i kraju bowiem kształtowały się obyczaje, które dotyczyły jedzenia, zachowania się przy stole, czyli tzw. kultura stołowa.

Na prospektach z Muzeum w Londynie podziwialiśmy malowidło ścienne z grobu Neb – Amuna przedstawiające scenę biesiadną z ok. 14000 p.n. e. Dowiedzieliśmy się, że marszom z najróżniejszymi potrawami na dworach faraonów towarzyszyła muzyka biesiadna. Znane były wówczas kubki z gliny i metalu, zaś do płynnych dań używano łyżek, a poza tym posługiwano się palcami. Z biegiem czasu siedzenie przy stole wyszło z mody, posiłki spożywano leżąc na specjalnej sofie.

Niestety czasy średniowiecza przyniosły koniec względnie cywilizowanej kultury stołowej. Wprawdzie istniały noże, ciężkie łyżki i widelce, ale nie było talerzy, czar do płukania palców, czy serwetek. Pod koniec tej epoki myto ręce przed i po posiłku, jedzono z miski. Na długo przed poznaniem obrusa, można było wytrzeć ręce i usta używanymi przy stole chustami. Widelców użyto w Europie po raz pierwszy w początkach XVI stulecia na dworze włoskim . W XIX i na początku XX wieku tworzono kosztowne naczynia i srebra stołowe.

Po II wojnie światowej sposób spożywania posiłków został „zamerykanizowany”, wszystko stało się bardziej swobodne. W dzisiejszych czasach obok amerykańskiego stylu życia z „fast food” na czele i podobnymi zjawiskami, rozwija się i kształtuje znów bardziej wyszukana kultura stołowa, w której przywiązuje się wagę do starannie nakrytego stołu. Starannie, czyli jak?

Pani Beata pokazała nam ilustracje z naczyniami, które gościły na biesiadnych stołach na przestrzeni różnych stuleci. Poradziła też, jak przygotować stół nakryty z fantazją na rodzinną uroczystość, ale też na urodzinowe spotkanie w gronie rówieśników. Uczyliśmy się nakrywać do stołu, czyli – co? gdzie? kładziemy przy talerzu. W osłupienie wprowadziła co niektórych z nas, ilość elementów składających się na podstawowy zestaw naczyń i sztućców. Okazało się, że piętrowy talerz na ciasto lub owoce to tzw. etażerka. Spróbowaliśmy swych sił w dekoracyjnym układaniu serwetek, które są nieodzownym elementem pięknie nakrytego stołu.

Idą święta… niejednej mamie przyda się pomoc pociech przy nakrywaniu do stołu. Świetlikom z kórnickiej Jedynki nie brakuje zręczności i fantazji.

obrazek

Dekoracyjne składanie serwetek.

.

obrazek

Trzecioklasistki sztukę składania serwetek opanowały, czas na pierwszaki.

.

obrazek

Egzamin - dziewczyny zdały na 6!

.

obrazek

Serwetki mini, w sam raz na przyjęcie dla lalek!

.

Beata Godlewska