„STÓŁ, PIĘKNIE NAKRYTY”
Czy pięknie nakryty stół jest wymysłem ery nowożytnej? Nic, bardziej mylnego. Na zajęciach świetlicowych zapoznaliśmy się krótka historią obyczajów ucztowania. Zależnie od epok i kraju bowiem kształtowały się obyczaje, które dotyczyły jedzenia, zachowania się przy stole, czyli tzw. kultura stołowa.
Na prospektach z Muzeum w Londynie podziwialiśmy malowidło ścienne z grobu Neb – Amuna przedstawiające scenę biesiadną z ok. 14000 p.n. e. Dowiedzieliśmy się, że marszom z najróżniejszymi potrawami na dworach faraonów towarzyszyła muzyka biesiadna. Znane były wówczas kubki z gliny i metalu, zaś do płynnych dań używano łyżek, a poza tym posługiwano się palcami. Z biegiem czasu siedzenie przy stole wyszło z mody, posiłki spożywano leżąc na specjalnej sofie.
Niestety czasy średniowiecza przyniosły koniec względnie cywilizowanej kultury stołowej. Wprawdzie istniały noże, ciężkie łyżki i widelce, ale nie było talerzy, czar do płukania palców, czy serwetek. Pod koniec tej epoki myto ręce przed i po posiłku, jedzono z miski. Na długo przed poznaniem obrusa, można było wytrzeć ręce i usta używanymi przy stole chustami. Widelców użyto w Europie po raz pierwszy w początkach XVI stulecia na dworze włoskim . W XIX i na początku XX wieku tworzono kosztowne naczynia i srebra stołowe.
Po II wojnie światowej sposób spożywania posiłków został „zamerykanizowany”, wszystko stało się bardziej swobodne. W dzisiejszych czasach obok amerykańskiego stylu życia z „fast food” na czele i podobnymi zjawiskami, rozwija się i kształtuje znów bardziej wyszukana kultura stołowa, w której przywiązuje się wagę do starannie nakrytego stołu. Starannie, czyli jak?
Pani Beata pokazała nam ilustracje z naczyniami, które gościły na biesiadnych stołach na przestrzeni różnych stuleci. Poradziła też, jak przygotować stół nakryty z fantazją na rodzinną uroczystość, ale też na urodzinowe spotkanie w gronie rówieśników. Uczyliśmy się nakrywać do stołu, czyli – co? gdzie? kładziemy przy talerzu. W osłupienie wprowadziła co niektórych z nas, ilość elementów składających się na podstawowy zestaw naczyń i sztućców. Okazało się, że piętrowy talerz na ciasto lub owoce to tzw. etażerka. Spróbowaliśmy swych sił w dekoracyjnym układaniu serwetek, które są nieodzownym elementem pięknie nakrytego stołu.
Idą święta… niejednej mamie przyda się pomoc pociech przy nakrywaniu do stołu. Świetlikom z kórnickiej Jedynki nie brakuje zręczności i fantazji.