„…O NASZYM HYMNIE NARODOWYM I NIE TYLKO…”
Jakie wydarzenia upamiętniają Święto Niepodległości? Kiedy i w jaki sposób je obchodzimy? Dlaczego flaga Polski jest biało – czerwona? Na te i wiele innych pytań próbowaliśmy odpowiedzieć podczas zajęć świetlicowych w przededniu zbliżającego się Święta Niepodległości. Na wspólnie przygotowanej z panią makiecie mieliśmy okazję prześledzić, jak zmieniało się przez wieki godło naszego państwa. Okazało się, że współcześnie znak Orła Białego można spotkać w wielu miejscach, na budynkach publicznych, pieczątkach, pieniądzach. Pani Beata przedstawiła nam historię jednej z najznamienitszych polskich pieśni narodowych „Mazurka Dąbrowskiego”.
Okazało się, że zaledwie miesiąc temu odwiedziła Muzeum Hymnu Narodowego (jedyne takie na świecie) w Będominie nieopodal Gdańska, gdzie urodził się i spędził dzieciństwo jego twórca – Józef Wybicki. Wyobraźnią przenieśliśmy się do miejsca, gdzie w zabytkowych wnętrzach dworku szlacheckiego z XVIII i pocz. XIX wieku, znajdują się obrazy, kilimy, sztandary, proporczyki, karty pocztowe o tematyce patriotycznej. Pani wspomniała też o medalach pamiątkowych, biżuterii z okresu powstania styczniowego i torebce powstańczej – tzw. pugilaresie, z symbolami wiary, nadziei, miłości i ofiary: krzyżem, kotwicą, sercem i kielichem. Najciekawszą kolekcją tegoż muzeum, jak zasugerowała nam pani, są z pewnością muzykalia patriotyczne, czyli śpiewniki i nuty polskich pieśni, w tym tekst „ Mazurka Dąbrowskiego” wydany w Paryżu w 1826 roku, słowa hymnów innych państw wzorowane na hymnie polskim. Można tu także podziwiać stare gramofony i najstarsze płyty gramofonowe z nagraniami polskich pieśni hymnicznych, takich, jak „Rota”, „Warszawianka”.
Pani w przystępny sposób przedstawiła nam rolę jaką odegrał „Mazurek Dąbrowskiego” w podtrzymaniu świadomości narodowej Polaków w czasach walki o odzyskanie niepodległości. Na przyniesionych przez nią pocztówkach i zdjęciach podziwialiśmy eksponaty, pamiątki z okresu powstań. Chłopcom spodobał się strój, jaki nosili żołnierze Legionów Polskich we Włoszech. Szkoda tylko, że nie mogliśmy posłuchać pozytywki wygrywającej „Mazurek Dąbrowskiego”, ukrytej w ludowej kapliczce z XIX wieku i posłuchać o czym szumi mający ponad 400 lat Dąb Wybickiego? Cóż…, nasza pani serdecznie zachęciła nas do odwiedzenia tego ciekawego miejsca, gdzie można się wiele dowiedzieć nie tylko o historii naszego hymnu narodowego. Może warto pomyśleć o nim podczas letnich podróży po Polsce? Zapraszają: Świetliki z kórnickiej Jedynki z panią Beatą Godlewską.