Witamy na stronie naszej szkoły!

„SKĄD SIĘ BIORĄ SPADAJĄCE KAMIENIE Z NIEBA?”

Patrząc na bezchmurne niebo, widzimy, że jest pełne migoczących świetlnych punkcików. Czym są te gwiazdy i planety, które oglądamy? Jak daleko znajdują się od nas? Gdzie poza Ziemią znaleźć można wulkany wyrzucające roztopioną siarkę?

Na te i inne pytania próbowaliśmy sobie odpowiedzieć podczas tygodniowego cyklu zajęć świetlicowych pod hasłem: Mikołaj Kopernik – wielki astronom.

Naszą „wędrówkę” po Układzie Słonecznym rozpoczęliśmy od nazw planet i porównania ich rozmiarów. Na dłużej zatrzymaliśmy się przy gwieździe najbliższej Ziemi - Słońcu. Bardzo byliśmy ciekawi, ile lat ma Słońce ? Dowiedzieliśmy się, jaka jest różnica pomiędzy gwiazdami i planetami. Prawdziwym hitem naszych „astronomicznych zajęć” okazały się zagadnienia dotyczące niespodziewanie pojawiających się komet i spadających z nieba kamieni.

Na ilustracjach mogliśmy zobaczyć urządzenia, których astronomowie używają , aby zbadać wszystko to, co znajduje się poza Ziemią. Z pomocą atlasów i albumów wykonaliśmy makietę Układu Słonecznego.

Po takich zajęciach pozostaje życzyć dzieciom, aby w pogodną noc rozpoczęły własna, pełną wrażeń „ podróż” po „mapie nieba”.

obrazek

Nazywamy planety...

.

obrazek

Jacek znalazł coś fascynującego...słuchajcie dziewczyny...

.

obrazek

KOSMOS - prace plastyczne pod kierunkiem pani Izy

.

obrazek

Marta i Monika skupione na Układzie Slonecznym.

.

Beata Godlewska