RAJD „ŚLADAMI MIEJSC PAMIĘCI NARODOWEJ W KÓRNIKU”
Kolejny raz w listopadzie uczciliśmy Święto Niepodległości rajdem do miejsc związanych z walką o wolność oraz męczeństwem Polaków. Z uczniami klasy VI a zapaliliśmy znicz przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich i przypomnieliśmy historię odradzania się państwa polskiego po rozbiorach. Była to również okazja do przekazania wiadomości o udziale kórniczan w walkach o przynależność Wielkopolski do Polski.
Drugi etap rajdu to Ucho Igielne-wspomnienie o Żydach mieszkających w Kórniku przed II wojną światową. Na Placu Niepodległości zatrzymaliśmy się również przed tablicą upamiętniającą organizatorów powstania wielkopolskiego.
Ważnym miejscem w historii naszego miasta jest ratusz. Tutaj w 1939 roku Niemcy rozstrzelali kilkunastu mieszkańców miasta i okolic . Szczegóły tego wydarzenia zrobiły na młodzieży wrażenie i mamy nadzieję, że zapadły w pamięć.
Zatrzymaliśmy się przed kościołem, bo także tam zostały upamiętnione ofiary I i II wojny światowej. Kolejne wspomnienie z czasów II wojny światowej, to tablica poświęcona członkom AK tworzącym ruch oporu w naszej okolicy. Znajduje się ona na ścianie oficyny przy zamku. Na cmentarzu zatrzymaliśmy się przy kwaterze poległych powstańców wielkopolskich. Ostatnim miejscem, przy którym złożyliśmy hołd był wspólny grobowiec rozstrzelanych 20 października 1939 r. mieszkańców Kórnika.
Genowefa Michalak