Witamy na stronie naszej szkoły!

ŚWIĘTO PATRONA W KÓRNICKIEJ JEDYNCE 10-10-2013

"Walczył wszystkim czym potrafił,
życia swego nie żałował.
Nauką rozum swój wzbogacał, po świecie nieustannie wędrował."
Alicja Halama lat 10

Święto Patrona Szkoły Podstawowej nr 1- hr. Tytusa Działyńskiego, rozpoczęło się dnia 10 października od Mszy Św. w Kórnickiej Kolegiacie. Szkolny sztandar został wniesiony przez uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Delegacja uczniów i Dyrekcji złożyła kwiaty na płycie przy Kaplicy Matki Boskiej Różańcowej, gdzie spoczywa Tytus Działyński. Dalszy ciąg uroczystości przeniósł się w mury szkoły, gdzie zebranych powitała pani dyrektor Ewa Szybiak- Lewandowska. Następnie uczniowie obejrzeli inscenizację o życiu naszego patrona, przygotowaną przez uczniów klasy 6b. Kolejnym punktem obchodów było wręczenie nagród za udział w konkursach związanych z Dniem Patrona, a także wyrecytowanie przez byłą uczennicę naszej szkoły, panią Alicję Zygmanowską wiersza pt. "Nasz patron", napisanego przez nią w roku 1986 z okazji obchodów X-lecia nadania szkole imienia Tytusa Działyńskiego.

Po apelu uczniowie uczestniczyli w prezentacji multimedialnej przygotowanej i prowadzonej przez panią Magdalenę Szkopek- Biniaś.

Lidia Jakubowska

Dopełnieniem obchodów jednego z najważniejszych dni w życiu szkoły, było zwiedzanie wystaw zorganizowanych w bibliotece, czytelni oraz w kąciku Patrona.

Na gazetce afiszowej można było zaznajomić się z dokonaniami Tytusa Działyńskiego nie tylko na niwie kulturalnej i wydawniczej, ale także politycznej i społecznej.

„Ze zbiorów biblioteki szkolnej” to wystawa książek, albumów, folderów i przewodników dotyczących rodu Działyńskich, zamku, kościoła, parku, arboretum, wreszcie Kórnika i Bnina w znaczeniu ogólnym. Wśród cennych, starych wydawnictw znalazła się tutaj również współczesna książka dla dzieci autorstwa Mariusza Niemyckiego pt. „Zuzia na zamku Białej Damy”.

Najwięcej emocji wzbudziła wystawa archiwalnych albumów o patronie, wykonanych przez byłych uczniów w ciągu 37 lat, jakie minęły od dnia nadania szkole imienia. Niejeden z „dzisiejszych” uczniów odnalazł dzieło swoich rodziców, cioci, czy wujka; dzieło nie byle jakie , bo wykonane techniką bynajmniej „niekomputerową”: pisane ręcznie, z własnymi ilustracjami i samodzielnie zszywane. Zaprezentowano też autentyczny, wspomniany wyżej wiersz Alicji Halamy z zawiązaną przez nią 27 lat temu …wstążeczką. Wzruszeń było co niemiara!

Pokonkursowa wystawa prezentowała kolekcje najcenniejszych – najpiękniejszych „Pocztówek nie tylko z Kórnika”. Podkreślenie w tytule konkursu „nie tylko” miało uświadomić dzieciom, że Tytus Działyński, to człowiek „światowy” i jest wiele miejsc, z którymi był On związany. Konkurs wygrała Julia Łopińska z klasy VI a, która zgromadziła najstarsze, czarno-białe pocztówki z okresu kiedy nazwę naszego miasta pisało się jeszcze przez „u”. I miejsce zajęła też Marika Godlewska z klasy I a (z ciekawymi ujęciami parku z perspektywy zamkowego dachu), a uczeń klasy V a - Grzegorz Gierczak kolekcją pocztówek współczesnych zajął miejsce II.

W kórnickiej „Jedynce” pamięć o Patronie jest ciągle żywa, nie tylko w dniu 10 października.

Teresa Lubińska

obrazek obrazek obrazek

.

obrazek obrazek obrazek

.

obrazek obrazek obrazek

.

obrazek obrazek obrazek

.

obrazek obrazek obrazek

.