„Z WIZYTĄ W PAŁACU DZIAŁYŃSKICH I BIBLIOTECE RACZYŃSKICH” 25-11-2013
Jadąc śladami znanych rodów wielkopolskich, dotarliśmy do Poznania – „zimowej stolicy” właścicieli podpoznańskich majątków.
Pałac Działyńskich- to okazały budynek znajdujący się przy Starym Rynku nr 78. Jest to historyczna rezydencja miejska z drugiej połowy XVIII wieku. Swą nazwę zawdzięcza rodzinie Działyńskich, która weszła w jego posiadanie w początku wieku XIX.
Budynku tego nie sposób pomylić z żadnym innym w mieście: nad jego fasadą góruje rzeźbiona postać ptaka – pelikana, symbolu ofiarności i poświęcenia (takimi cechami charakteryzowali się mieszkańcy tej posesji). Poniżej znajduje się herb Działyńskich - Ogończyk.
W Pałacu Działyńskich mieści się obecnie Poznański Oddział Biblioteki Kórnickiej, a w nim między innymi reprezentacyjne sale: Czerwona i Złota, które są miejscem wydarzeń o charakterze naukowym i kulturalnym. Tradycją związaną z Pałacem są – organizowane od czasów międzywojennych do dziś – Czwartki Literackie.
Podczas zwiedzania Pałacu zasiedliśmy w wygodnych, czerwonych fotelach Sali Czerwonej i obejrzeliśmy multimedialną prezentację przygotowaną przez p. J. Martynę o historii Pałacu oraz losach jego kolejnych właścicieli, zwłaszcza Działyńskich. Mogliśmy przejść również przez pozostałe zabytkowe pomieszczenia, w których obecnie znajdują się sekretariat oddziału, gabinet dyrektora, czytelnia i Dział Elektronicznych Tekstów Humanistycznych.
Biblioteka Raczyńskich– biblioteka miejska miasta Poznania, zbudowana w latach 1822–1828 zgodnie z pomysłem i z pieniędzy hrabiego Edwarda Raczyńskiego, wielkopolskiego magnata, działacza społecznego, mecenasa sztuki i nauki, autora i wydawcy. Pierwsza w Wielkopolsce książnica publiczna stała się regionalnym ośrodkiem kultury polskiej pod zaborem pruskim. Została specjalnie wybudowana przy Placu Wolności 19 i mieści się tam do dzisiaj.
W czerwcu tego roku prawie dwustuletnia biblioteka otrzymała nowe siedmiokondygnacyjne skrzydło o łącznej powierzchni ponad 11 tys. m2. Do nowej biblioteki zostały przeniesione zbiory z filii przy Św. Marcinie oraz z innych poznańskich bibliotek.
Prawie 2 godziny zajęło nam przejście po bibliotece i zwiedzenie wypożyczalni, kilku czytelni (również tej dla osób głuchoniemych i niewidomych), Działu Zbiorów Specjalnych z najcenniejszymi książkami (na trzecim, najściślej chronionym piętrze), pomieszczeń do prac grupowych (są tutaj organizowane warsztaty dla dzieci i młodzieży). W czytelni czasopism odszukaliśmy naszego rodzimego „Kórniczanina”!
Byliśmy, rzecz jasna, w oddziale dla najmłodszych, który mieści się na parterze, a wyposażony jest (oczywiście poza książkami) w miękkie, kolorowe, czyli przyjazne dzieciom mebelki, dywany i zabawki.
Biblioteka posiada urządzenia pozwalające na przeglądanie i skanowanie mikrofilmów, słuchanie muzyki. W czytelni znajduje się przeszło 1000 multimediów, głównie filmów i audiobooków. W Bibliotece Raczyńskich odbywają się również wystawy czasowe, a także sprawuje ona pieczę nad muzeami pisarzy: Józefa Ignacego Kraszewskiego, Kazimiery Iłłakowiczówny, Henryka Sienkiewicza i Jerzego Pertka.
Sprawnie przeszliśmy łącznikiem między starym, istniejącym od 200 lat gmachem (od strony Placu Wolności) a nowym „tegorocznym” skrzydłem (przy Alei Marcinkowskiego), który jest swoistym symbolem nierozerwalnej, ponadczasowej więzi przeszłości z przyszłością i doskonałym dowodem na to, że można świetnie pogodzić tradycję z nowoczesnością, a wchodząc w świat oszałamiającej techniki, nie zatracić szacunku dla świata przodków. (TL)