Witamy na stronie naszej szkoły!

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI 10-11-2011

W dniu 10 kwietnia 2010 roku odbył się rajd „Śladami Jana Wójkiewicza”. W rajdzie brało udział kilkudziesięciu uczniów szkół gminy Kórnik, a jego organizatorami byli: Stowarzyszenie „Życzliwi Dwójce”, Szkoły Podstawowe nr 1 i nr 2 w Kórniku oraz gospodarz tegorocznej edycji Szkoła Podstawowa w Radzewie, której Jan Wójkiewicz patronuje.

Po wyruszeniu autokarem z Radzewa kierowaliśmy się w kierunku Poznania, zabierając po drodze kolejnych uczestników wycieczki: z Bnina, Kórnika, Szczodrzykowa i Robakowa. Głównym punktem programu było zwiedzenie Fortu VII, w którym Jan Wójkiewicz poniósł śmierć. Niedaleko celu dotarła do nas tragiczna informacja o katastrofie prezydenckiego samolotu, który leciał z polską delegacją do Katynia uczcić śmierć pomordowanych polskich oficerów. Niepewne źródła mówiły, że w katastrofie zginęli wszyscy, co później niestety się potwierdziło. To wydarzenie znacznie wpłynęło na przebieg i atmosferę rajdu, jeszcze bardziej pogłębiło jego poważny charakter.

W Forcie VII zwiedziliśmy najpierw pomieszczenia, w których za czasów II Wojny Światowej przetrzymywani byli i zagazowywani polscy obywatele. Dziś natomiast znajdują się tu tablice upamiętniające tragicznie zmarłych ludzi; osobna poświęcona jest Janowi Wójkiewiczowi, który mimo okrutnych tortur podczas przesłuchań nie załamał się i nikogo nie zdradził. Tutaj złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze. Następnie przeszliśmy do sali, w której znajdowały się różnego rodzaju pamiątki, począwszy od kart z wyrokami śmierci, poprzez zniszczone dokumenty obozowe, listy, zdjęcia i osobiste notatki, a kończąc na drobnych wyrazach twórczości artystycznej więźniów: medalikach z blaszek, różańcach z chleba, haftowanych serwetkach z bardzo wzruszającymi dedykacjami dla swoich najbliższych. W sali pamiątek odbyła się też krótka projekcja filmu dokumentalnego opowiadającego o konspiracji poznańskiej oraz procesach Polaków. Oglądaliśmy również małe cele śmierci, w których przetrzymywano w nieludzkichvwarunkach więźniów oraz wystawę czarno-białych zdjęć wykonanych w tym obozie podczas okupacji, zdjęć pokazujących makabryczne sceny jakie miały miejsce w Forcie VII. Wywołały one na nas duże wrażenie i zmusiły do refleksji.

Druga część rajdu miała miejsce w Radzewie – wsi, w której mieszkał i wychowywał się Jan Wójkiewicz. Tutaj przywitali nas dyrektor szkoły, pan Marek Serwatkiewicz oraz Przewodnicząca Rady Miejskiej, pani Irena Kaczmarek. Po ich krótkich wystąpieniach, wspólnie minutą ciszy uczciliśmy ofiary katastrofy lotniczej. Tragiczne wydarzenia sobotniego dnia nierozerwalnie splotły losy Polaków: tych żyjących współcześnie z tymi sprzed siedemdziesięciu laty. A my, młodzi Polacy u progu dorosłego życia i ważnych decyzji, złożyliśmy hołd jednocześnie ofiarom II Wojny Światowej oraz wybitnym Polakom, którzy zginęli pod Smoleńskiem, jadąc złożyć hołd… ofiarom II Wojny Światowej. Nie można nie zauważyć niezwykłej symboliki wydarzeń z 10 kwietnia i naszego skromnego w nich udziału.

obrazek obrazek obrazek

.

obrazek obrazek

.